Tagi

, , , , , , ,

Droga do uporządkowania życia wymaga ułożenia priorytetów życia w konkretny sposób. Część ćwiczeń z II tygodnia właśnie tego dotyczy. Szczególnie ćwiczenie o trzech stopniach pokory czy trzech parach ludzi.

Piramida życia duchowego doskonale obrazuje kolejność i porządek:

  1. ŁASKA UŚWIĘCAJĄCA – to najważniejszy element życia chrześcijanina. Dbanie o to, by trwać w łasce uświęcajacej. Walczyć z grzechami ciężkimi – trwać przynajmniej na pierwszym stopniu pokory i dążyć do zdobywania kolejnych. Inaczej wszystko inne się rozpadnie jak domek z kart
  2. MODLITWA – Aby trwać ważne jest życie modlitwy ZGODNEJ ZE STANEM ŻYCIA (o tyle o ile pomoga w trwaniu w na drodze związanej ze stanem życia) oraz samo życie sakramentalne. Życie sakramentami chrztu i bierzmowania. Sakramentem kapłaństwa czy małżeństwa. Regularne karmienie się Eucharystią i oczyszcznie serca w sakramencie pokuty.
  3. OBOWIĄZKI STANU – Wypełnianie tego, co do mnie należy, zgodnie z moim stanem. Tak zdobywa się świętość – w codzienności. Czy robię coś poza domem czy parafią kosztem moich podstawowych obowiązków? Szatan lubi wciągać ludzi pobożnych w pułapki. Wprowadza w rozbudowane życie apostolskie, duże zaangażowanie dla parafii – kosztem domu, czy rodziny. Nawet poświęcanie czasu na długie modlitwy kosztem rodziny jest drogą w niewłąściwą stronę.
  4. OBOWIĄZKI ZAWODU – Św. Brat Albert mawiał, że brukarza układajacego chodnik należy zwolnić, jeśli w jego pracy nei widać serca, zaangażowania. Jeśli w owocach jego pracy nie widać serca. Praca uczciwa i rzetelna z zaangażowaniem – to także elemnt drogi ku świętości.
  5. HOBBY I PASJE – jeśli pozostaje czas to tutaj może pojawić się szersze zaangażowanie społeczne, parafialne. Także dłuższa modlitwa, czy działalność apostolska.

Szatan nieraz kusi by poprzewracać sprawy do góry nogami. Ale tak na prawdę to co ubogie, proste, powszednie, pokorne zawiera się zazwyczaj na samej górze piramidy. Im wyżej tym większe krzyże się pojawiają. Tym trudniej wytrwać. Tym trudniej o regularność.

Szatan wie, że może wszystko rozwalić przez pracoholizm, czy stawianie hobby lub pasji ponad modlitwę, łącznosć z Bogiem, czy obowiązki stanu…

Świętość jest dla każdego. Duch Zstąpił – trzeba mu się poddać by poprowadził ku tej świętości.