Tagi

, , , , , , ,

Dzisiejsza Ewangelia przedstawia SŁUCHACZY. Specyficznych słichaczy. Tych, ktorzy otwierają się na Słowo. Przyjmują różne postawy i wyzwania, by móc słuchać Slowa Boga. Przemieniają swoje życie na wskutek Wy-słuchania Słowa.

Jezus też wspomina innych sluchaczy – przewrotnych i o zatwardziałym sercu. Słuchają i analizują tylko po to by skrytykować i zastawić pułapkę.

(Łk 11, 29-32)
Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: „To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz”.

Jezus wychodzi od cudownych wydarzeń i znaków. Zapowiada, że żaden taki kuglarski i popisowy znak nie bedzie im dany. I kieruje ten słuchający go lud do jeszcze głebszego zasłuchania w slowo. Obiecuje znak – niesamowity, przelomowy w dziejach – jednak mało spektakilarny i gwiazdorski. Wręcz przeciwnie – pełen cierpienia i upokorzenia – bo jaka może być egzekucja przez ukrzyżowanie na śmietnisku za miastem. Znak, ktory zakończy się śmiercią Tego, ktory ten znak przynosi.

Jednakże Jezus odnosi się szczegolnie do znaki trzech dni we wnetrznosciach ziemi. Trzech dni, po których dokona się największy z cudów we Wszechświecie – Zmargwychwstanie Jezusa!

Panie – uczyń moje serce cichym i.pokornym na wzór Twego. Ucz mnie ZASŁUCHANIA w Słowo Ojca. Ucz mnie rozpoznawania znaków czasu.